ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ – ΠΑΟΚ 57-65 – To video του αγώνα – Στατιστική κάλυψη του 29ου Πανελληνίου Κορασίδων

📁 NEA 🕔29.Ιούνιος 2018

Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ κατά τη 2ηημέρα των αγώνων της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με επί του Ιάσων Κολωνού.

Το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ (3-7) εξανεμίστηκε γρήγορα καθώς ο Ιάσων Κολωνού με δυνατή άμυνα και συχνούς αιφνιδιασμούς κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Τα περιθώρια για τον ΠΑΟΚ άρχιζαν να στενεύουν και στο δεύτερο δεκάλεπτο εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του κάνοντας το 23-23 (4΄41΄΄), ενώ αμέσως μετά προηγήθηκε με 23-25 (4΄11΄΄) και στο ημίχρονο με 29-32.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ κατά το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ιάσων Κολωνού δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 37-37 (5΄10΄΄), στη συνέχεια προηγήθηκε με 39-37 (4΄49΄΄). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 45-47.

Με προσεκτικές επιλογές στην επίθεση και δυνατή άμυνα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο κατακτώντας έτσι τη νίκη με 57-65.

Δεκάλεπτα: 19-14, 29-32, 45-47, 57-65

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου

Ιάσων Κολωνού (Ποφάντη): Λαλέογλου 12(1), Πρένκα 4, Καζούρη 13, Γαβριηλίδη Αθ. 5, Κάτρη 2, Λέρη 21(1), Αγγέλου.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φίλιου, Λέξα 13(1), Μπουτσούκη 3, Πολυμένη 17(5), Φείδα, Στεργάκη 24, Καζαμία, Γενναίου 8.

Δηλώσεις

Ραφαηλία Στεργάκη (αθλήτρια ΠΑΟΚ): Παλέψαμε μέχρι το τέλος. Το θέλαμε πολύ αυτό το ματς, ήταν σημαντικό γιατί θέλαμε να δείξουμε ότι χθες δεν αξίζαμε να χάσουμε. Πιστεύω ότι θα σηκώσουμε το κεφάλι και θα πάμε γερά να κερδίσουμε και τα υπόλοιπα παιχνίδια. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο καθώς κάθε ομάδα που έχει έρθει εδώ διεκδικεί τη διάκριση. Εμείς θα δώσουμε το καλύτερο δυνατό για να πετύχουμε το στόχο μας.

Ουρανία Λέρη (αθλήτρια Ιάσων Κολωνού): Προσπαθήσαμε, βάλαμε τα δυνατά μας, όμως δεν καταφέραμε να νικήσουμε. Πλέον κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι. Το επίπεδο είναι πολύ ανεβασμένο και όλα τα παιχνίδια γίνονται ντέρμπι. Θεωρώ ότι και τα επόμενα παιχνίδια θα είναι το ίδιο αμφίρροπα. Εμείς θα παλέψουμε για να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται.

Για την ζωντανή στατιστική κάλυψη πατήστε εδώ: sportstats.gr/eokbasket