Νέων Ανδρών U20: Ελλάδα-Τουρκία 62-82

📁 NEA, ΕΟΚ 🕔02.Ιούλιος 2019

Το ντέρμπι έγινε περίπατος για την Τουρκία στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη επί της Εθνικής Νέων Ανδρών με 82-62 σε Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Αύριο η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία (16.00).

Η Τουρκία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθεί με 14 πόντους (8-22, 8’) με την ελληνική ομάδα να μένει άποντη για περίπου τέσσερα λεπτά (από το 6-9 στο 3’ ως το 8-18 στο 7’30’’). Σταδιακά όμως οι Έλληνες παίκτες ανέβασαν την απόδοσή τους, ευστόχησαν στις δικές τους προσπάθειες, αλλά το σημαντικότερο ήταν πως πήγαν στα ριμπάουντ και πίεσαν πιο αποτελεσματικά στην άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν να ισοφαρίσει (29-29, 17’) και να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού γενικότερα. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως δεν ήταν εξίσου καλό για την ελληνική ομάδα. Το επιμέρους 29-13 βοήθησε τους Τούρκους να ξεφύγουν κια να φτάσουν ως στο +21 (42-63, 30’). Ήταν και το διάστημα στο οποίο ουσιαστκά κρίθηκε η αναμέτρηση με την Τουρκία να φτάνει στη νίκη με το τελικό 62-82.

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-34, 42-63, 62-82

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Πιλάβιος , Καμπερίδης, Καλαϊτζάκης Γ. 3, Μωραϊτης 25, Μπάλος 7, Ψαράς 5, Νέσης, Τσιρογιάννης, Καλαϊτζάκης Π. 14, Νικολαϊδης 1, Δομπρογιάννης, Κουφόπουλος 7

Οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας

1/7 Γαλλία-Ελλάδα 55-60

2/7 19.00 Ελλάδα-Τουρκία 62-82

3/7 16.00 Ουκρανία-Ελλάδα

4/7 –

5/7 16.00 Ελλάδα-Σερβία

*Οι αγώνες θα μεταδοθούν από το YouTube της ομοσπονδίας της Τουρκίας (www.youtube.com/tbf  ) και μέσω live στατιστικής στο www.tbf.org.tr