Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών (Β’ κατ) : Τσεχία – Ελλάδα 75-73. Γερεουδάκης: Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια

📁 NEA 🕔13.Ιούλιος 2017

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Γυναικών στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Ισραήλ. Ηττήθηκε στην παράταση από την Τσεχία με 75-73 (κ.α. 63-63) δεν πέρασε στα ημιτελικά και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης. Πρώτος αντίπαλος θα είναι το Σάββατο στις 15.30 το Ισραήλ.

Η Εθνική προσπάθησε, γύρισε το παιχνίδι και το πήγε στην παράταση, αλλά τα λάθη σε κρίσιμα σημεία στάθηκαν καθοριστικά.

Η Εθνική με το ξεκίνημα προηγήθηκε με 4-0, όμως η Τσεχία αντέδρασε παίρνοντας τα ηνία με 7-4. Το ματς έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 13-11, ωστόσο η αντίπαλος βρήκε τρόπο να κάνει το 15-13 και λίγο πιο μετά το 18-15. Ένα καλάθι από την Φασούλα μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στα ίσα (18-18) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δυο καλάθια από την Τζουγκράκη έκαναν το 22-18 και λίγο αργότερα με προσπάθειες της Φασούλα έγινε το 26-20 με τις παίκτριες του Γερεουδάκη να δείχνουν θετικά στοιχεία. Η Τσεχία μείωσε σε 28-26, όμως η Τζουγκράκη με τρίποντο έκανε το 31-26 και το ημίχρονο τελείωσε με 33-33.

Η Τσεχία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα έκανε το 38-34, η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε σε 38-38, όμως και πάλι η αντίπαλος πήρε μια μικρή διαφορά με 43-39. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με τρίποντο της Ντάνου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (43-42) στο 27 και ισοφάρισε με βολή της Φασούλα (43-43).

Από ένα φάουλ της Καρλάφτη και ένα αντιαθλητικό της Ντάνου το σκορ έγινε 47-43 για να ακολουθήσει και ένα τρίποντο της Γκαϊσλέροβα που έκανε το 50-43.

Τρεις βολές από την Κολλάτου μείωσαν σε 50-46 (δόθηκε αντιαθλητικό) και η ίδια παίκτρια επίσης από τη γραμμή του φάουλ έκανε το 50-48. Αμέσως μετά η Λία Ντανου με τρίποντο στο 29’ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 51-50. Τα πολλά λάθη ωστόσο κόστισαν και έτσι η Τσεχία έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-51.

Με την Κολλάτου η Εθνική μείωσε σε 58-53 στο 33’, δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, καθώς η Τσεχία πήγε τη διαφορά στο +7 (62-55). Η Καρλάφτη μείωσε σε 62-57 και η ίδια με τρίποντο έκανε το 62-60 1.53 από το τέλος. Η Φασούλα 24’ δεύτερα από το τέλος με ½ βολές μείωσε σε 62-61 και η Μαλέτκοβα στα 13 δευτερόλεπτα είχε και αυτή ½ βολές κάνοντας το 63-61. Η Φασούλα στα 9 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 63-63 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, καθώς το σουτ της Κρεϊζοβα ήταν άστοχο.

Η Γεροστεργίου με την έναρξη της παράτασης με ½ βολές έδωσε προβάδισμα στην Εθνική, όμως η Τσεχία απάντησε κάνοντας το 67-64. Η Καρλάφτη μείωσε σε 67-66 και η Τζουγκράκη έκανε το 68-67. Η Μαλετσκόβα, όμως, με τρίποντο έκανε το 70-68 με τη Τζουγκρακη 1.52 να ισοφαρίζει με δύο βολές. Ακολούθησαν λάθος επιθέσεις, χάθηκαν κάποια επιθετικά ριμπάουντ και η Κρεϊζοβα με τρίποντο 35’’ από το τέλος έκανε το 73-70. Η Τζουγκράκη με τη σειρά της απάντησε με τρίποντο και ισοφάρισε στα 23’’ σε 73-73 με το ματς να έχει δραματική εξέλιξη. Το καλάθι, όμως, της Στουπάλοβα στην εκπνοή έδωσε την νίκη στην Τσεχία με 75-73.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-33, 57-51, 63-63 (κ.α.), 75-73 παρ.

ΤΣΕΧΙΑ (Μάρτινεκ): Σουκάλοβα 14, Γκαϊσλεροβα 11(3), Στουπάλοβα 4, Σίποβα 13(1), Κρεϊζοβα 12(2), Κλοκοτσνίκοβα, Ζίτκοβα 4(1), Ροκόσοβα 6, Χόσκοβα 7(1), Μαλέτσκοβα 4(1).

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 14(2), Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 9, Βιντσιλαίου Σ., Ντάνου 13(2), Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 11(1), Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 18.

basket.gr

Γερεουδάκης: Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν μπόρεσε να περάσει στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας), ωστόσο ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Γερεουδάκης εμφανίστηκε γενικά ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτριών του.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Τσεχία τόνισε χαρακτηριστικά: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών και το χαρακτήρα που έδειξαν. Παλεύουν όλα τα παιχνίδια μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Σήμερα έπαιξαν ρόλο πολλοί παράγοντες. Λίγο το άγχος, λίγο τα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν Κολλάτου και Ντάνου, λίγο η τύχη με το τρίποντο που έβαλε η Τσεχία το οποίο χτύπησε στην πάνω πλευρά του ταμπλό και μπήκε μέσα… Εδώ και δύο μέρες είναι με πυρετό η Σταυριανή Βιντσιλαίου και έκανε υπερπροσπάθεια για να παίξει αυτό τον αγώνα γιατί ήθελε πολύ να βοηθήσει. Στην παράταση αγωνιστήκαμε χωρίς τρεις βασικές παίκτριες. Συνεχίζουμε πλέον για τις θέσεις 5-8».