ΕΟΚ | Πανελλήνιο Εφήβων (2η ημ) : Περιστέρι vs Άρης 69-67. Ασπίς Ξάνθης vs Προμηθέας Πάτρας 51-90. Ολυμπιακός vs Κολοσσός Ρόδου 94-55

📁 NEA, ΕΟΚ 🕔02.Μάιος 2019

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι στη δεύτερη μέρα του Πανελληνίου Εφήβων που συνεχίζεται στην Ελευθερούπολη καθώς επικράτησε με 69-67 του Άρη.

Το αρχικό 0-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Αρης μετατράπηκε σε 10-6 υπέρ του Περιστερίου με τον Κάδρα να πετυχαίνει τους επτά πόντους της ομάδας του. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (13-12) με γκολ φάουλ του Νετζήπογλου, όμως οι “κυανοκίτρινοι” πήραν και πάλι διαφορά έξι πόντων (21-15) με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μιχάλη. Ένα σερί 9-0 για τον Άρη που ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Σιδηροηλία του έδωσε διαφορά τριών πόντων λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα με μικρή διαφορά μέχρι το 18ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-44) ύστερα από εύστοχο δίποντο του Ανδρέου. Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του στην αρχή της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 46-47 με τρίποντο του Βησσαρίου και πέρασε μπροστά με 50-49 με σουτ του Κρασάκη στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη συνέχεια με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Το Περιστέρι ξέφυγε με 63-57, όμως 54” πριν το τέλος ο Σιδηροηλίας έκανε το 66-65. Ο Καράμπελας έδωσε διαφορά τριών πόντων στην ομάδα του, 19΄΄ πριν το φινάλε, ο Σιδηροηλίας με βολές έκανε το 68-67, ο Καράμπελας έχασε δύο ευκαιρίες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Κάδρας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Ο ψηλός του Περιστερίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (69-67), καθώς στα έξι δεύτερα οι παίκτες του Άρη δεν εκδήλωσαν επίθεση.
Δεκάλεπτα: 22-24, 37-44, 55-53, 69-67
Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Τσαρούχα-Ερικσον
Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 9(1), Σκόρδος 6, Βησσαρίου 12(4), Μιχάλης 5(1), Πλευράκης, Παπαδόπουλος 1, Σταυρακούκας 2, Κάδρας 26(1), Καραμανλής 2, Κρασάκης 6.
Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3(1), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 2, Φρύδας 3(1), Βουρτζούμης, Ανδρέου 3, Σιδηροηλίας 24(1), Γκοτζαμανίδης, Νετζήπογλου 9, Αργυρόπουλος 2, Κουρτίδης 21(2).

Κώστας Κάδρας (παίκτης Περιστερίου): «Ολοι έχουν μερίδιο στη νίκη»

Ντάμπλ-ντάμπλ με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ πέτυχε ο Κώστας Κάδρας του Περιστερίου που παρόλα αυτά ήταν ιδιαίτερα σεμνός στις δηλώσεις: «Ολη η ομάδα έχει μερίδιο στην καλή εμφάνιση και τη νίκη. Συνεχίζουμε αύριο για το ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό».

Γιάννης Σιδηροηλίας (παίκτης Αρη): «Κέρδισε ο καλύτερος»

Πολύ καλή απόδοση και για τον Γιάννη Σιδηροηλία του Αρη που πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ: «Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κέρδισε τελικά ο καλύτερος», ήταν η σύντομη δήλωσή του.

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα πατώντας εδώ:

Ασπίς Ξάνθης – Προμηθέας Πάτρας 51-90

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων της Ελευθερούπολης πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε άνετα με 90-51 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα λεπτά. Η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (6-8) με τρίποντο του Παπαδόπουλου, όμως ένα σερί 11-0 για τον Προμηθέα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ακριβώς με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους με τρίποντο του Δατσιάδη (26-48). Στο 28ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 42-72 με σουτ από τον ίδιο παίκτη και στη συνέχεια η διαφορά παρέμεινε γύρω στους 40 πόντους υπέρ των νικητών.

Δεκάλεπτα: 9-25, 26-48, 42-76, 51-90

Διαιτητές: Γιαλμάν, Γκιόργκι, Ζούπανσιτς

Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 9(3), Χαραλαμπίδης 6(2), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 24(4), Καρανικολίδης, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 3, Παπανικολάου, Τιτόπουλος, Μακρίδης , Δελιαννίδης 7(1).

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 15(3), Δατσιάδης 11(1), Μπαζίνας 5(1), Μαντζούκας 16(2), Κολιός 2, Μερμίγκης 11, Λογοθέτης 7, Κουρουπάκης 5,  Αδαμόπουλος 3, Γάρρας 5(1), Μαντίκος 10(2).

Δηλώσεις

Μαντζούκας (αθλητής Προμηθέα): Ετοιμαζόμαστε για το Σάββατο

Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Προμηθέα Πάτρας, Λευθέρης Μαντζούκας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Το σημερινό και το αυριανό παιχνίδι προσφέρονται για να είμαστε όσο γίνεται καλύτεροι και πιο έτοιμοι για τον αγώνα του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό. Εγινε το απαραίτητο ροτέισιον από τον προπονητή μας, έτσι ώστε να δοκιμαστούν διάφορα σχήματα».

Παπαδόπουλος (αθλητής Ασπίς): Παλέψαμε όσο μπορούσαμε

Από την μεριά της Ασπίδας Ξάνθης μίλησε ο Παναγιώτης  Παπαδόπουλος, που τόνισε: «Παλέψαμε τον αγώνα όσο μπορούσαμε. Οι αντίπαλοί μας ήταν δυνατότεροι και πιο έμπειροι και έφθασαν δίκαια και καθαρά στη νίκη. Συνεχίζουμε το τουρνουά».

Ολυμπιακός vs Κολοσσός Ρόδου 94-55

Έχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 94-55 του Κολοσσού Ρόδου στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη Καβάλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55
Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).
Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.

Αυτιάς (παίκτης Ολυμπιακού): «Αύριο το ντέρμπι»

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Νίκος Αυτιάς που τόνισε: «Ηταν το δεύτερό μας παιχνίδι για το πρωτάθλημα και κάναμε ένα βήμα. Αύριο θα είναι το ντέρμπι που θα παλέψουμε για μια ακόμη νίκη».

Κουρμαδιάς (παίκτης Κολοσσού Ρόδου): «Παλέψαμε όσο μπορούσαμε»

Ο Μιχάλης Κουρμαδιάς του Κολοσσού δήλωσε για τον αγώνα: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί όσο μπορούσαμε. Ο Ολυμπιακός είναι πλήρης ομάδα, ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια».

Ολυμπιακός και Περιστέρι παραμένουν αήττητοι μετά και τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 46ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη. Την πρώτη νίκη τους πήραν Προμηθέας Πάτρας και Ασπίδα Ξάνθης, ενώ χωρίς νίκη παραμένουν ο Άρης και ο Κολοσσός Ρόδου.