ΕΟΚ | Πανελλήνιο Εφήβων (3η ημ) : Άρης vs Ασπίς Ξάνθης 103-64

📁 NEA, ΕΟΚ 🕔03.Μάιος 2019

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε ο Αρης που επικράτησε με 103-64 της Ασπίδας Ξάνθης.

Ο Αρης ξεκίνησε προηγούμενος με 8-0 έχοντας έξι πόντους από τον Βάνη. Η διαφορά έφθασε το διψήφιο νούμερο (17-6) στο έκτο λεπτό με σουτ του ίδιου παίκτη, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου με κλέψιμο και καλάθι του Νετζήπογλου έγινε το 30-10. Με τρίποντο του Σπόντη στο 14ο λεπτό το σκορ διαμορφώθηκε σε 48-17, όμως η Ασπίδα μείωσε σε 55-34 με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με εύστοχο δίποντο του Δελιαννίδη. Στην τρίτη περίοδο το σκορ διατηρήθηκε μεταξύ 20 και 30 πόντων υπέρ του Αρη, που ξεπέρασε τους 100 πόντους λίγο πριν το φινάλε του αγώνα (101-64), με καλάθι του Νετζήπογλου.

Δεκάλεπτα: 32-10, 55-34,73-43, 103-64

Διαιτητές: Τσέρνοβα, Φολντάζι, Αταρντ

Αρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 7(1), Κοτρώτσιος 2, Σπόντης 18(4), Βάνης 14, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου 4, Σιδηροηλίας 19(5), Νετζήπογλου 23, Αργυρόπουλος 4, Κουρτίδης 10(2), Γκοτζαμανίδης 2.

Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 21(5), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15(1), Καρανικολίδης 8(1), Μπουγιουκλού, Παυλάκης 9(1), Παπανικολάου, Τιτόπουλος 2, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.

Δηλώσεις

Νετζήπογλου: «Συγκεντρωμένοι από την αρχή»

Πρώτος σκόρερ για τον Αρη ήταν ο Ομέρ Νετζήπογλου που τόνισε: «Μπήκαμε από την αρχή συγκεντρωμένοι και καταφέραμε να πετύχουμε εύκολα την πρώτη μας νίκη. Η ομάδα έδειξε ότι μπορούσε κάτι καλύτερο στο τουρνουά. Συνεχίζουμε…»

Χαραλαμπίδης: «Μεγάλη διαφορά δυναμικότητας»

Από την Ασπίδα Ξάνθης ο Δημήτρης Χαραλαμπίδης δήλωσε: «Ξέραμε από την αρχή ότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Προσπαθήσαμε όσο μπορούμε και το ίδιο θα κάνουμε και σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια».