ΕΟΚ | Πανελλήνιο Νεανίδων (1η ημέρα) : ΠΑΟΚ vs Παναθηναϊκός 61-67 – Χανιά vs Πρωτέας Βούλας 34-53 – Αρχέλαος vs Σύλλας Αιδηψού 65-49

📁 NEA, ΕΟΚ 🕔01.Μάιος 2019

Με ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ξεκίνησε η Τελική Φάση του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με το τελικό 67-61 επί του ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και με πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 (3΄05΄΄), όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου σε 20-17. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 26-17 (6΄31΄΄). Όταν όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ξεκλειδώσει» επιθετικά αρχικά ισοφάρισε σε 28-28 (3΄06΄΄) και στη συνέχεια προηγήθηκε με 28-30 (2΄20΄΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου διατήρησε το προβάδισμα με 36-35.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 42-41 (4΄33΄΄) στην τρίτη περίοδο έχασε την επαφή με το καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 8-0 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 42-49. Ο ΠΑΟΚ επανήλθε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 49-49 (8΄52΄΄), ενώ προηγήθηκε με 54-51 (7΄12΄΄). Και πάλι όμως η κάτοχος του τίτλου με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-57 και 57-62 (3΄42΄΄). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά με 61-64 (1΄23΄΄) όμως ο Παναθηναϊκός διέθετε στο τέλος μεγαλύτερη συγκέντρωση και πήρε τη νίκη με το τελικό 61-67

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 42-49, 61-67

Διαιτητές: Διαμαντής, Γκότσου

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Μουμτζή, Λέξα 9(1), Καλούτσικου, Πολυμένη 15(3), Κριμίλη 25(2), Κατσαμούρη 4, Τζέλου 2, Μιχαηλίδου Κ. 6(2).

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κοιλιά Π. 7(1), Μουρίκη , Κοιλιά Ν. 2, Πρίφτη 3, Κουκή 12, Τριανταφύλλου 2, Μούτσα 18(2), Εζέτζα 17, Δαυλάκου 3(1), Μαυράκη 3(1).

Δηλώσεις

Μασλαρινός (προπονητής ΠΑΟΚ): Ήταν δύο ομάδες που ήθελαν πολύ τη νίκη. Νομίζω ότι και οι δύο ομάδες ακολούθησαν όσο περισσότερο μπορούσαν το πλάνο τους. Το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κάποια τρίποντα που έβαλε ο Παναθηναϊκός στο τέλος, κάποια λάθη που κάναμε εμείς. Συνεχίσουμε την προσπάθεια, έχουμε άλλα τέσσερα ματς. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό και συγχαρητήρια για τη νίκη του.

Καντζιλιέρης (προπονητής Παναθηναϊκού): Να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, ήταν καταπληκτικό παιχνίδι. Το ξέραμε ότι θα πάει στο τελευταίο λεπτό το αποτέλεσμα, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και εκεί εμείς δείξαμε χαρακτήρα. Πήρε μια διαφορά το γυρίσαμε, έγινε το αντίθετο από την άλλη πλευρά. Τελικά βρήκαμε πιο καθαρό μυαλό και ψυχικά αποθέματα, καταφέραμε να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη και στο τέλος να κερδίσουμε στις λεπτομέρειες. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες.

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα πατώντας εδώ

Φωτογραφίες από το παιχνίδι μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ

Χανιά – Πρωτέας Βούλας 34-53

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 34-53 του ΟΑ Χανίων στο δεύτερο αγώνα της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Τα Χανιά ξεκίνησαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 9-1 (8΄32΄΄), σταδιακά όμως ο Πρωτέας «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε αρχικά σε 12-12 και στη συνέχεια έφτασε να προηγείται με 14-20.

Η ομάδα της Βούλας διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 19-26 (5΄24΄΄) και 22-28 (2΄18΄΄).

Τα Χανιά κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (29-30, 4΄38΄΄), διεκδικώντας με αξιώσεις τον αγώνα, ωστόσο ο Πρωτέας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ (34-39).

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τα Χανιά καθώς «σίγησε» επιθετικά, με τον Πρωτέα να ανοίγει τη διαφορά στο σκορ επικρατώντας με το τελικό 34-53.

Δεκάλεπτα: 14-20, 24-28, 34-39, 34-53

Διαιτητές: Τζίμα, Κωνσταντινίδου

Χανιά (Κουβαράς): Πρασιανάκη 13(3), Δερμιτζάκη 4(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Τσώνη, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 15(1), Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη.

Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης): Συγγρού, Καβούνη, Μπουντούρη 8, Κουζούκα, Λάμπρου, Σακελλαρίου 2, Αποστόλου, Παντέλη, Μαύρα, Νάτσκου 1, Χατζηλεοντή 22, Αναστασοπούλου 13(1).

Δηλώσεις

Μανουσάκης (προπονητής Χανίων): Σταθήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Παίξαμε μικρό ροτέισον απέναντι σε μια ομάδα που παίζει για να πάρει το πρωτάθλημα. Αντέξαμε ένα ημίχρονο, μετά όμως μείναμε από δυνάμεις και άνοιξε η διαφορά στο δεύτερο μέρος. Συγχαρητήρια στον Πρωτέα. Είναι μια πολύ ωραία διοργάνωση εδώ στην Ιστιαία και ελπίζουμε να τερματίσουμε σε μια θέση που να μας δώσει ένα μετάλλιο.

Τσεμπέρης (προπονητής Πρωτέα Βούλας): Συγχαρητήρια στα Χανιά. Κερδίσαμε ένα παιχνίδι στο οποίο παίξαμε πάρα πολύ άσχημα. Κερδίσαμε από την άμυνά μας καθώς στην επίθεση ήμασταν τραγικοί. Θέλουμε να βελτιωθούμε στη συνέχεια.

Αρχέλαος vs Σύλλας Αιδηψού 65-49

Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 65-49 του Σύλλα Αιδηψού στον τρίτο αγώνα της πρώτης ημέρας της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Ο Σύλλας έπαιζε μπροστά στο κοινό του και κατάφερε να προηγηθεί με 3-10 (4΄12΄΄), όμως στη συνέχεια ο Αρχέλαος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 11-14, σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σύλλας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με 11-18 (8΄11΄΄). Ένα εύστοχο τρίποντο έφερε τον Αρχέλαο μπροστά στο σκορ με 19-18 (6΄33΄΄), προβάδισμα που δεν διατήρησε καθώς η ομάδα της Αιδηψού βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο 30-31.

«Έβρεξε» τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αρχέλαος με ένα σερί 12-0 έκανε το 42-31 (4΄12΄΄). Με δύο τρίποντα ο Σύλλας μείωσε σε 42-37 (3΄12΄΄), ενώ με το ίδιο… νόμισμα απάντησε ο Αρχέλαος κάνοντας το 48-37 (2΄12΄΄).

Η ομάδα της Κατερίνης πάτησε…γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 55-43 (6΄27΄΄) και 65-49 (1΄26΄΄) μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Σύλλα.

Δεκάλεπτα: 11-14, 30-31, 50-37, 65-49

Διαιτητές: Γιακείμη, Φραγκούλη

Αρχέλαος Κατερίνης (Χατζηιωάννου): Καραλή 7, Κιλ 8, Κιολέογλου 18(4), Μάντζου 2, Καρανικόλα, Παπαζιώγα, Μάντη 5(1), Μπουμπουλέντρα 6, Καρατάσιου 19(4), Παντζιάλα.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβαράς): Ρηγοπούλου, Καπόλου 6, Καπλανάι, Λούμη 6(2), Νίτσογλου 11(1), Τσαβόνι 8, Πατσούρα 6, Μαχαίρα 10(2), Σουλιάδη 2.

Δηλώσεις

Χατζηιωάννου (προπονητής Αρχέλαου Κατερίνης): Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη πρώτη νίκη που πετύχαμε σε Πανελλήνιο. Σίγουρα δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, τα κορίτσια έδειχναν ότι είχαν άγχος, ωστόσο το ξεπεράσαμε στην πορεία. Νομίζω ότι πήραμε δίκαιη νίκη. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Το ξεπερνάμε, κοιτάμε τώρα το επόμενο παιχνίδι ξέρουμε ότι το τουρνουά είναι δύσκολο, αλλά μέσα από αυτές τις δυσκολίες οι παίκτριες θα γίνουν καλύτερες και θα βελτιωθούν.

Κουβαράς (προπονητής Σύλλα Αιδηψού): Πιο δυνατή ομάδα από εμάς ο Αρχέλαος. Εμείς δεν μπορέσαμε να σταθούμε στο επίπεδο που θέλαμε για μεγάλη διάρκεια. Έχουμε περιορισμένο ρόστερ, έχουμε λίγα παιδιά και αυτό δεν μας αφήνει να έχουμε ενέργεια στο παρκέ για πολύ ώρα. Συνεχίζουμε.